Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Vzpomínková setkání k 80. výročí židovských transportů na Kutnohorsku do Terezína

  • Ing. Jana Šindelářová

Vloženo: 13. června 2022 v 15:16

Vzpomínková setkání k 80. výročí židovských transportů na Kutnohorsku

V sobotu 11. června 2022 si občasné tří obcí na Kutnohorsku připomněli osmdesáté výročí transportů Židů do Terezína.

Vzpomínková setkání ve Zbraslavicích, v Červených Janovicích a v Malešově uspořádal Klub rodáků a přátel Kutné Hory ve spolupráci s Knihovnou Kutná Hora a s Nadačním fondem dr. Dagmar Lieblové.

Setkání proběhla u pomníků se jmény židovských spoluobčanů, kteří byli zavražděni během holocaustu.

Při setkání promluvili Mgr. et Bc. Marek Lauermann, spoluzakladatel a člen správní rady Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové a Kristýna Myřátská, spolupracovnice nadačního fondu. Připomněli historii židovské komunity v daných obcích a tragický osud Židů v době holocaustu.

Oproti obdobným vzpomínkovým setkáním v minulosti nezazněla již tentokrát svědectví přímých pamětníků holocaustu. O to naléhavěji pociťujeme povinnost tragický osud židovských spoluobčanů připomínat, aby nebyl zapomenut, a aby byl trvalým mementem pro generace, které přicházejí. Jak připomněl Vlastislav Navrátil z pořádajícího klubu rodáků, kdo se nepoučil ze své minulosti, je odsouzen ji prožít znovu. Válka na Ukrajině budiž příkladem.

Při setkání v Malešově žákyně místní základní školy oživily vzpomínky spoluobčanů, zaznamenané před lety jejich předchůdci v projektu Zmizelí sousedé pod vedením Martiny Kamenářová. Ta v závěru setkání položila kytici květů k pomníku obětem holocaustu. Účastníci setkání si poté prohlédli výstavu dokumentů z tohoto projektu v budově obecního úřadu.

Poděkování za spolupráci při organizaci vzpomínkových setkání a za péči o odkaz našich židovských spoluobčanů patří starostům Zbraslavic, Červených Janovic a Malešova, Ondřeji Havlovicovi, Miroslavu Ptáčkovi a Františkovi Bláhovi.

Vzpomínková setkání byla důstojnou připomínkou a uctěním památky židovských spoluobčanů, jejichž osudy nesmí být zapomenuty.

 

Vlastislav Navrátil

Klub rodáků a přátel Kutné Hory

Galerie