Informace k pomoci Ukrajině

Vloženo: 4. března

Platnost do: 29. července

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Základní informace česky i ukrajinsky a všechny novinky, které vydává Středočeský kraj jsou dostupné také zde: https://www.kr-stredocesky.cz/web/urad/pomoc_ukrajine

Klíčové je, že Ukrajinci mohou pobývat v České republice na základě bezvízového styku 90 dní. Musí se ovšem během tří dnů od příjezdu registrovat na Policii ČR, pokud jsou ubytováni v soukromí. V ostatních případech registraci zajistí ubytovatel.

Pokud nemají žádné zázemí, je několik možností:

1) Kontaktovat informační linku Ministerstva vnitra: 974 801 802

2) Kontaktovat krajskou informační linku: 950 870 420

3) Dostavit se na Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU).

Všechny klíčové informace jsou dostupné i v ukrajinském jazyce na webu Ministerstva vnitra.

Rozcestníkem pro pomoc Ukrajině – informace jak pro Ukrajince, tak pro ty, kteří chtějí pomoc poskytnout jsou na stránce: www.nasiukrajinci.cz

SOCIÁLNÍ DÁVKY A PRÁCE V ČR:

Veškeré informace jsou dostupné na webu Ministerstva práce a sociálních věcí.

V příloze pak jsou letáky jak v češtině, tak ukrajinštině, které vysvětlují postup ohledně zaměstnávání ukrajinských občanů prchajících před válkou. Základ je, že pro vykonávání práce a získání pracovního povolení již musejí mít uprchlíci speciální dlouhodobé vízum. Zároveň připojuji Otázky a odpovědi, které sestavil k možnosti zaměstnávání Úřad práce – opět v obou jazykových verzích.

V příloze je také formulář v ukrajinštině pro žádost o Mimořádnou okamžitou pomoc, která není navázána na vízum. Dle informací paní ředitelky Malichové z Krajské pobočky Úřadu práce je právě tato dávka tou, kterou bude Úřad práce nyní vyplácet, protože MPSV chystá jednotnou dávku pro uprchlíky, a také pro ty, kteří uprchlíky ubytovávají.

Další podrobnosti o pomoci jsou dostupné také na stránkách Úřadu práce.

ZDRAVOTNICTVÍ

Ministerstvo zdravotnictví zřídilo bezplatnou linku pro pomoc ukrajinským občanům se zdravotní péčí: 1221 (VOLBA 8)

Středočeský kraj rozhodl, že ve všech krajských nemocnicích budou mít akutní a bezodkladnou péči ukrajinští občané zdarma i bez účasti na veřejném pojištění.

Jedná se o nemocnice: Kladno, Mladá Boleslav, Benešov, Příbram, Kutná Hora a Kolín.

Zároveň se zapojili praktiční lékaři, kteří rovněž budou poskytovat péči zdarma. Informace jsou dostupné na: http://lekariproukrajinu.cz/